• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Home
  • About
  • #TravelwithThatMonday
    • Europe
      • Romania
        • Corbu
        • Lacul Scropoasa
        • Bucuresti
      • Bulgaria
        • VelikoTarnovo
      • Olanda
        • Haarlem
        • Kinderdyik
        • Haga
        • Nord
      • Belgia
        • Brugge
        • Gent
      • Germany
        • Berlin
      • Spain
        • Andalucia
    • Asia
      • Thailanda
        • Bangkok
        • Chiang Mai
        • Koh Mook
        • Krabi
        • Pattaya
        • Phuket
        • Koh Mak
        • Koh Kood
      • Singapore
      • Philippines
        • Bohol
        • Boracay
        • Palawan-El Nido
        • Palawan-Port Barton
        • Manila
        • Malapascua
        • Coron
        • Siquijor
      • Myanmar
        • Bagan
        • HpaAn
        • InleLake
        • Mandalay
        • PwinOoLwin
        • Yangon
      • Laos
        • Luang Prabang
      • Cambogia
        • Koh Rong
        • Kratie
        • SiemReap
      • Vietnam
        • HaNoi
        • HoiAn
        • MuiNe
        • PhuQuoc
        • SaPa
      • Malaezia
        • Borneo
        • Borneo-Sarawak
        • Cameron Highlands
        • Perhentian
        • Taman Negara
      • China
        • Guilin
        • Chengdu
        • Xian
      • Hong Kong
      • India
        • Jaipur
        • Taj Mahal
        • Varanasi
        • Pushkar
        • Jaisalmer
        • Ranthambore
    • Africa
      • Maroc
        • Marrakech
        • Taghazout
        • Chefchaouen
    • Food in …
      • Myanmar
      • Vietnam
      • Thailand
      • Philippines
      • Morocco
    • #ThatMondayInstagramablePlaces
  • Reviews
  • Events
  • Contact

That-Monday

when the apple became pineapple

Veliko Tarnovo. Iarna

Andra| #TravelwithThatMonday+ Bulgaria+ VelikoTarnovo

Stim si cand si cum si in ce fel am ajuns prima data in Veliko. Si mai stim ca am zis sa-l vedem si iarna si vara si c-o sa-l luam la picior pe tot pana nu mai putem. Dar ca niste gurmanzi ce ne respectam ne-a placut de-am lesinat tot ceea de tine de mancare 🙂 Si nu, nu, sa nu credeti ca nu ne-am tinut de cuvant. Am fost si iarna si vara si l-am batut in lung si-n lat pana n-am mai putut dar oare ce-i mai frumos si mai frumos daca nu sa te afunzi pana la cot intr-un pot de toata frumusetea? 🙂

De doi ani ne tot incapatanam sa ne punem trei pufoaice pe noi si sa-i dam bice pana aici iar anul trecut parca a fost mai rau ca niciodata: -20 de grade de parca ziceai ca esti la Polul Nord si alta nu. Dar sa vezi tu ce bine intra Zagorka si pe frig…zici ca-i facuta fix pentru asta 🙂 Iar anul asta, eh, anul asta s-a lasat cu surpize si c-o ninsoare de toata frumusetea. Adio temperaturi scazute si bun venit peisaje de pus in rama! Si v-as fi aratat o gramada de locuri daca subsemnata nu ar fi plecat cu doua baterii goale si niciun incarcator dar asta e, nu va ramane decat sa veniti si sa-mi spuneti daca exagerez 🙂






Un lucru-i cert: Veliko are de toate! Si cand ajungi aici (ca sigur o sa vii) sa dai o fuga pana la cetatea Tsarevets si sa casti gura prin Catedrala Patriarhala, care sigur o sa-ti impresioneze si ultimul por. Apoi, daca mai poti, ia la picior pana-n varf de deal potecile neasfaltate din stanga ei si du-te pana-n creier de tot si trage cu ochiul la un orasel amortit si invaluit in fum. Da, in fum, caci noi l-am vazut iarna trecuta, la vreo -15 grade 🙂 S-apoi cand cobori, trage la Ego si spune-le de noi. Ca asa impresie le-am facut, incat am primit si suveniruri si muzica romaneasca si discount pe viata. Asa infometati si impresionati am fost de mancarea lor







Revelionul il petrecem de vreo doi ani tot aici, si asta nu pentru ca ar petrece bulgarii de mama focului ci pentru ca e ieftin, linistit si ne place sa mai tragem de-o masa copioasa. De parca perioada Craciunului nu a fost la doi pasi inapoi 🙂 
Dar, gata, ca nu vreau sa va turui despre el pana dimineata, suiti-va in masina ca nu-s nici 200 de kilometri din Bucuresti pana aici si vedeti despre ce e vorba. Eu zic c-o sa va cam placa 🙂 Ah, are si pisici.

More from my site

  • Varanasi cel SfantVaranasi cel Sfant
  • Olanda. Kinderdijk si HagaOlanda. Kinderdijk si Haga
  • Malaysia. Borneo. SarawakMalaysia. Borneo. Sarawak
  • the Philippines. Port Bartonthe Philippines. Port Barton
  • the Philippines. Boholthe Philippines. Bohol
  • Cambodgia. Koh RongCambodgia. Koh Rong
← Previous Post
Next Post →

Reader Interactions

Comments

  1. Roxana says

    January 4, 2017 at 09:12

    Ce frumoooos! Si mancarea aia… arata senzational!

    Reply
    • Andra says

      January 4, 2017 at 09:17

      abonament la sala … ASAP

      Reply
  2. egodiary.com says

    October 10, 2017 at 11:12

    Tarnovooo!!! minunat nu-i asa? Te cucereste iremediabil as zice.

    Am ajuns si noi la 1 Iunie anul asta pentru prima data si tare mi-as dori sa ajung si iarna…dar si toamna, sa vad toate dealurile acelea aramii. Cum zici si tu, este o frumusete all seasons:)
    Data viitoare ne oprim si noi la Ego, il vedeam zilnic cand ne plimbam spre centru. Deja mi-ai facut pofta de mancare, si nu am terminat de foarte multa vreme micul dejun:)))

    Te pup
    Julia

    Reply
    • Andra says

      October 10, 2017 at 11:18

      ahahahaha, te cred!! numai acum cand mi-ai adus aminte mi s-a facut iar pofta :)) mi-ar placea sa mai ajungem si vara ca e super frumos! neaparat sa mancati la EGO! te puuuup

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primary Sidebar




Instagram

that_monday

What people see on Instagram about Thailand vs wha What people see on Instagram about Thailand vs what people don’t see…
Enjoy the moment Enjoy the moment
A glimpse of the past weekend __________ #beach # A glimpse of the past weekend 
__________
#beach #beachplease
Walking on sunshine Walking on sunshine
Who’s in love with yellow vibes? Who’s in love with yellow vibes?
Gradina Japoneza din Herastrau si magia ei pe fina Gradina Japoneza din Herastrau si magia ei pe final de sezon #cherry
Lovely season #cherryblossom Lovely season #cherryblossom
Pinkish vibes Pinkish vibes
Just a different perspective 🦩 __________ #fla Just a different perspective 🦩 
__________
#flamingo #flamingoparty #tanzania #tanzaniaunforgettable #serengeti #serendipity
Follow on Instagram

Recent Posts

  • 6+1 APPLE PICKING PHOTO IDEAS
  • back to romania
  • moving forward
  • The fantasy that almost existed
  • Quarantine, it’s more fun in the Philippines

YOUTUBE

Andra Oprea

Andra Oprea
Ne-am intors in Palawan dupa 5 ani de cand am plecat...
YouTube Video UCE4RjmGzfi6LVK97IXbfPvw_GAxEBk-_Ixg
Simit cu caimac si miere
YouTube Video UCE4RjmGzfi6LVK97IXbfPvw_4lIGLxQhdQw
Unde am mancat cel mai prost in Italia 🇮🇹
YouTube Video UCE4RjmGzfi6LVK97IXbfPvw_6wGqvDDrOww
Load More... Subscribe

that_monday

What people see on Instagram about Thailand vs wha What people see on Instagram about Thailand vs what people don’t see…
Enjoy the moment Enjoy the moment
A glimpse of the past weekend __________ #beach # A glimpse of the past weekend 
__________
#beach #beachplease
Walking on sunshine Walking on sunshine
Who’s in love with yellow vibes? Who’s in love with yellow vibes?
Gradina Japoneza din Herastrau si magia ei pe fina Gradina Japoneza din Herastrau si magia ei pe final de sezon #cherry
Lovely season #cherryblossom Lovely season #cherryblossom
Pinkish vibes Pinkish vibes
Just a different perspective 🦩 __________ #fla Just a different perspective 🦩 
__________
#flamingo #flamingoparty #tanzania #tanzaniaunforgettable #serengeti #serendipity
Follow on Instagram

Copyright © 2026 · Your Site Name

Florence Theme by Code + Coconut